W dniu 16 Listopada odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta z Mieszkańcami Osiedla Staroniwa, Osiedla Kmity i Osiedla Andersa. Na spotkaniu poruszone zostały tematy związane z działalnością MPGK-Rzeszów Sp. z o.o.. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na pytania, które padły na spotkaniach.

 • Pani Ewelina pyta czy w Rzeszowie można w większej ilości kupić ziemię kompostową z liści , trawy i bioodpadów. Czy taka ziemia z kompostowni ma jakiś certyfikat? i ew. ile kosztuje za np. 100 l czy 1000 l.
  MPGK Rzeszów posiada w sprzedaży kompost poprawiający właściwości gleby „KOMRES” posiadający certyfikat do stosowania na terenach zielonych jak trawniki, zieleńce, parki itp. Nie nadaje się do stosowania w uprawach ogrodniczych i rolnych. Można go zakupić w miarę jego dostępności, w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów przy ulicy Ciepłowniczej 11 po uprzednim uzgodnieniu pod numerem telefonu 17 87 31 588 .
 • Pan lat ok. 60 , mieszkaniec domku jednorodzinnego na os Kmity,  przez kilka tygodni nie miał odebranego worka brązowego na „bio” wypełnionego łupami po łuskaniu orzechów włoskich. Pyta dlaczego i prosi o wyjaśnienie na stronach „kontaktu MPGK z mieszkańcami”.  
  Trudno nam się odnieść do pytania gdyż nie mamy danych aby zlokalizować nieruchomość której to dotyczy. Niemniej przeprowadziliśmy rozmowę z pracownikami odbierającymi odpady z terenu tego osiedla i twierdzą oni że jeżeli odpady tego rodzaju były zgromadzone w worku na odpady BIO to na pewno zostały odebrane, chyba że worek był złożony w miejscu niewidocznym dla pracowników lub odpady były w worku innym niż na odpady BIO.
 • Pani ok. 60 l. pyta czy do odpadów „bio” można wrzucać łupy z grapefruita i pomarańczy, bo czytała że NIE. (czy rzeczywiście?). Trener EKOSKOP udzielił informacji , że nic nie wie o takim zakazie, ale informacji w poradniku wspólnie nie znaleźliśmy mimo poszukiwań haseł podobnych.
  Do worka na odpady BIO mogą być wrzucane skórki z grejpfruta i pomarańczy oraz innych owoców cytrusowych.
 • Pani lat ok. 40 pyta dlaczego do odpadów „bio” (wg informatora) nie można wrzucać doniczki z ziemia i zeschniętą rośliną – Trener EKOSKOP udzielił informacji, że zapewne chodzi o duże ilości ziemi, a zeschnięty kwiatek z bryłą korzeniową i resztkami ziemi może być do takiego worka brązowego wrzucony (czy rzeczywiście?)
  Do worka na odpady BIO odbieranego bezpośrednio z nieruchomości można wrzucać tylko odpady kuchenne pochodzenia roślinnego. Doniczka z ziemią i uschniętą rośliną nie jest odpadem kuchennym. W opisanym wyżej przypadku należy rozdzielić doniczkę od reszty rośliny.  Doniczkę plastikową wrzucamy do worka na tworzywa sztuczne, natomiast doniczkę ceramiczną do pojemnika na odpady niepodlegające segregacji, a bryłę korzeniową z resztkami ziemi i uschniętą rośliną do płatnego worka na odpady zielone i zgłosić do odbioru dyspozytorowi, tel. 17 861 30 31, 17 861 30 32. Worki takie Mieszkańcy Rzeszowa mogą zakupić w wyznaczonych punktach Miasta.  Szczegółowa listę takich punktów można znaleźć na naszej stronie internetowej www.mpgk.pl wybierając menu „Odbiór odpadów -Gmina Miasto Rzeszów – punkty sprzedaży worków na odpady zielone”